Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Vidám hangulatú táncházzal ért véget Bogdándon a Nemzetiségek Folklórfesztiválja - KÉPGALÉRIA

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 04. 2023. Hétfő 07:51
Vidám hangulatú táncházzal ért véget Bogdándon a Nemzetiségek Folklórfesztiválja - KÉPGALÉRIA

A tövisháti Bogdándon szeptember 3-án, vasárnap immár harminckettedik alkalommal szervezték meg a Nemzetiségek Folklórfesztiválját, melyre a felhős-esős időjárás ellenére is szép számban látogattak ki a helyiek és nem csak.

 

A korábbi évek hagyományát megtartva, a rendezvény nyitányaként a vendégek koszorúkat helyeztek el a település emlékházának falán található domborműnél, mely az 1999-ben elhunyt Sipos László tanárnak, a néptánctalálkozó megálmodójának és szervezőjének állít emléket. A főhajtást követően a helyi és megyei elöljárók, politikusok, illetve a díszes népviseletbe öltözött fiatalok közösen vonultak fel az események fő helyszíneként szolgáló színpadhoz.

 

 

A főszervezők nevében Nagy Orbán köszöntötte az egybegyűlteket, majd a mikrofonhoz szólította Pataki Levente bogdándi református lelkipásztort, hogy áldással nyissa meg az eseményt.

 

„Más példázatot is mondott nekik: Hasonló a mennyek országa a mustármaghoz, amelyet vesz az ember, elvet a szántóföldjébe. Ez ugyan kisebb minden magnál, de amikor felnő, nagyobb minden veteménynél. Fává lesz, úgyhogy eljönnek az égi madarak, fészket raknak az ágai között” - hangzott Máté evangéliumából az ige, majd így folytatta: „Vörösmarty Mihály sokat idézett gondolatai jutnak az eszembe, ha a számomra ismeretlen, de a bogdándiak számára annál inkább ismert Sipos László tanár úrra gondolok: Gondolj merészet és nagyot, és tedd rá éltedet!

 

A 32. Bogdándi Nemzetközi Néptánctalálkozó ma is azzal kezdődött, ami lassan már hagyománnyá lett kis falunkban: az emlékezés és főhajtás koszorúit helyeztük el Sipos László emlékházán. A tanár úrról, falunk szülöttjéről elmondhatjuk, hogy életével és munkásságával otthagyta ujjlenyomatát nem csupán Bogdándon, de határon innen és határon túl is egyaránt. Miért olvastam fel éppen a mustármag példázatát? Gondoljunk elsősorban a példázat kulcsszavaira: vetés, kicsinység, növekedés, nagyság. Valamikor a hetvenes években, a babiloni fogság éveiben született meg egy ember gondolatában mindaz, ami talán akkor sokak számára jelentéktelennek tűnt és látszott. A kicsiny, jelentéktelennek tűnő kezdet ellenére, ez az elvetett mag, gondolat, a közösségért való tenni akarás aztán terebélyes fává nőtt, aminek szép, terebélyes lombja van. Nem csoda hát, hogy eljönnek az égi madarak, fészket raknak az ágai között. A fészekrakás, a visszatérés arról árulkodik, hogy akik újra és újra visszatalálnak, azok itthon és otthon érzik magukat Bogdándon, a nemzetközi tánctalálkozón. Adja Isten, hogy akik ma eljöttünk, eljöttek, ezzel az érzéssel térjenek haza: jó volt nekünk együtt lenni” - hangzott el, majd a lelkipásztor megáldotta az ünneplő közösséget.

 

 

Pataki Levente után Bojan Aurel, a község polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket. Mint elmondta, a fesztivál mindmáig összekapcsolja és egyesíti a községben élő nemzetiségeket, a magyarokat, románokat és romákat egyaránt, mi több, az itt tapasztalható etnikumok közötti békés együttélés és kölcsönös tisztelet példaértékű lehet az egész megye, az egész ország számára. A polgármester nem felejtette el kiemelni azt sem, hogy a községben jelenleg két rendkívüli, az egész község életszínvonalát pozitív irányba befolyásoló beruházás is zajlik: az egyik a 196-os számú megyei út korszerűsítése, a másik pedig a Szatmárnémetiből érkező ivóvíz Szérig történő elvezetése - Bojan mindezekért köszönetét fejezte ki a Szatmár Megyei Tanács, illetve Pataki Csaba tanácselnök felé is.

 

A polgármester után a Szatmár Megyei Tanács elnöke szólt a hallgatósághoz. „Én nagyon szépen megköszönöm a bogdándiaknak a türelmet, mert ha rajtunk múlott volna, hamarabb lett volna út is, víz is, de lassan, következetesen, kitartó munkával már nem úgy állunk, mint néhány évvel ezelőtt, amikor a színpadnak még teteje sem volt, és ide porban, gödörben, nagy kövek között kellett feljönnünk. Változik a világ. Nem olyan gyorsan, mint szeretnénk, de változik, és jó irányba” - mondta el a tanácselnök, aki továbbra is támogatásáról biztosította a község és a térség lakóit. Pataki Csaba megköszönte mindazok munkáját, akik megtanítják a gyermekeknek, hogyan kell megőrizni az elődeinktől örökölt értékeket, hiszen „ők a mi jövőnk, őértük teszünk mindent.”

 

A megyei tanácselnök után Turos Lóránd, az RMDSZ szenátora köszöntötte röviden a jelenlevőket. Az előtte szólókhoz csatlakozva, Turos is kifejezte örömét a hamarosan elkészülő úttal kapcsolatban, hiszen a Tövishát már mintegy 10 éve várta az előrelépést ebben az ügyben. A szenátor után Kallós Zoltán államtitkár lépett a mikrofonhoz, aki elmondta, az elmúlt években nem csak Bogdándon, de megyeszerte is alakultak és újraalakultak a néptánccsoportok. „A néptánc és a néphagyományok egy olyan, pénzben felbecsülhetetlen kincsünk, amire mindenféleképpen vigyáznunk kell. Úgy gondolom, hogy azok, akik ezt a munkát végzik, és a gyermekeinknek ezeket a táncokat megtanítják, azoknak óriási hálával és köszönettel tartozunk, de mindamellett, hogy néptáncolni tanulnak ezek a gyermekek, még egy másik fontos dolgot is megteremtenek: új barátságok szövődnek a gyerekek és a családok között is, olyan barátságok, melyek átlépik a nemzetiségi határokat” - mondta el Kallós Zoltán.

 

Az említetteken kívül Valer Cristian Beseni államtitkár, Danciu Zamfir, a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője, illetve Anisoara Boitor főtanfelügyelő is köszöntötte az ünneplőket.

 

 

A fesztivál során a nagyváradi Soroglya zenekar szolgáltatta a talpalávalót, a színpadon pedig az alábbi tánccsoportok váltották egymást: székelykeresztúri Pipacsok, bogdándi Rozsmalint, erdődi Cetatea Codrului, Szamoshát Néptáncegyüttes, lelei Nemesek, szilágyszéri Kukurók, Gemeinsam - a Német Demokrata Fórum tánccsoportja, a Szatmári Roma Párt tánccsoportja, a dobrai Orgonác, a szilágycsehi Berkenye, a mikolai ukrán kórus és a zilahi néptáncegyüttes. A fiatalok előadásai után táncház vette kezdetét, melybe mindenki szabadon csatlakozhatott, de annak sem volt oka panaszra, aki épp „otthon felejtette táncos cipőjét”, hiszen a helyszínen a tradicionális bogdándi eledelt, a bélest is meg lehetett kóstolni, ezzel megalapozva a hangulatot a nap második felében kezdődő Bélesfesztiválnak. 

 

A fellépők sorát 18 órától a Live Show Együttes, azaz Catalin Stan és Adriana Maur énekesek nyitották meg, majd Synthia, Lavinia Goste és Marius Zorila, valamint Henryk váltották egymást a színpadon. 22 órától a töretlen népszerűségnek örvendő Szandi hozta el örökzöld slágereit, 23 órától pedig a Bertici Fivérekkel zárult a koncertek sora, az estet pedig egy látványos, zenei aláfestéssel kísért tűzijáték koronázta meg.